Deweloper i Digital Marketing, czyli jak nie stracić na pandemii

miasto

Pierwotny rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. W większości przypadków transakcje zawierane są jeszcze przed fizycznym pojawieniem się „produktu”, a to nie ułatwia działań marketingowych. Jak skutecznie promować coś, czego nie ma? Jak budować zaufanie klientów i jak podtrzymywać ich zainteresowanie nieruchomościami? Z pomocą przychodzi marketing internetowy i rozwiązań z sektora IT, które doskonale sprawdzą się również w czasie pandemii.

Prowadzenie działalności w sektorze usług deweloperskich to prawdziwe wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych firm. Nie wystarczy bowiem zakup terenu, świetny projekt i sprawdzony podwykonawca. W rzeczywistości kluczowym czynnikiem sprzedaży nowych mieszkań i domów jest odpowiednia kampania promocyjna (w tym również kampania Google Ads), która już na etapie budowy wzbudzi zainteresowanie potencjalnych nabywców. Dobrze opracowana strategia reklamowa może zapewnić niemal 100% sprzedaż, jeszcze przed oficjalnym odbiorem nieruchomości.

Warto również zwrócić uwagę na to, że proces sprzedaży w branży deweloperskiej zazwyczaj jest odroczony w czasie. W przypadku rynku pierwotnego istotnym utrudnieniem jest czynnik niepewności, jaki wynika z faktu konieczności wybudowania określonego obiektu. Ujmując temat nieco bardziej obrazowo, klient nabywający lokal (mieszkanie, dom lub obiekt usługowy) istniejący jedynie w projekcie. Nie brakuje jednak osób, które gotowe są zaufać deweloperowi i powierzyć mu swoje pieniądze, gdy widoczne są pierwsze prace budowalne przyszłej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę to, że zakup nieruchomości związany jest z długim procesem decyzyjnym (średnio 12-18 tygodni), warto nieco więcej uwagi i energii poświęcić na odpowiednią reklamę w czasie obowiązującej pandemii, a także w każdej sytuacji, gdy pojawiają się tzw. sytuacje kryzysowe (np. gdy termin odbioru kluczy jest przesunięty, podwykonawca ma opóźnienia, czy też wychodzą niespodziewane sytuacje prawne z działką.). Pamiętaj o tym, gdy z jakiegokolwiek powodu dochodzi do spowolnienia, ponieważ utrzymanie działań promocyjnych na odpowiednim poziomie może być tym, co daje firmie znaczną przewagę konkurencyjną.

Pokaż się od dobrej strony

Na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich przeprowadzono badania 781 stron internetowych prezentujących różne inwestycje. Głównym obszarem zainteresowania badaczy była ocena stron internetowych pod kątem ich dopasowania do urządzeń mobilnych. Okazało się, że co prawda większość stron www została stworzona w technologii responsywnej, ale raczej jako dodatek do jej głównej wersji – desktopowej. Oznacza to, że znacznie większy nacisk nakładany jest na projekt wyświetlany na dużych ekranach niż tych typowych dla urządzeń mobilnych. W praktyce zasada „mobile first design” wciąż jest często pomijana.

W przeprowadzonym badaniu zastosowano kryteria takie jak: szybkość ładowania się strony, łatwość wyszukiwania informacji, lokalizacja, informacje dotyczące biura sprzedażowego (adres, godziny otwarcia, mapa dotarcia), nawigacja (czytelność menu), RWD (dopasowanie strony do rozdzielczości różnych urządzeń), łatwość nawiązania kontaktu poprzez formularz, widoczność pluginów/widgetów do profili w Social Media, a także czytelność strony. W ocenie całościowej tylko 1% stron spełnił na wysokim poziomie wszystkie kryteria, 5% tylko nieznacznie odbiegało od „idealności”, a 41% badanych stron uznano za przeciętne. Największe niedociągnięcia pojawiły się w zakresie: szybkości ładowania strony (tylko 5% witryn wyświetliło się w krótkim czasie, a ponad ¾ z nich wczytywała się zbyt długo), możliwości nawiązania szybkiego kontaktu bezpośrednio ze strony www, a także Social Media.

Wiedząc o tym, sam możesz zdecydować o tym, jak zaprezentujesz swoją inwestycję w sieci. Zwróć uwagę na to, aby strona była w 100% użyteczna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych. Zadbaj o to, aby kluczowe informacje były czytelne i łatwo dostępne, a na głównej stronie pojawiły się odnośniki przenoszące klienta do profili firmowych w mediach społecznościowych.

Dbając o pozytywną kreację marki jako deweloper powinieneś zadbać o to, aby funkcjonować w mediach społecznościowych. To idealne miejsce do tworzenia lokalnych kampanii reklamowych, a także na bieżąco informować potencjalnych nabywców o postępach na placu budowy. Przygotowane wizualizacje, a także fotografie dokumentujące kolejne etapy prac, z powodzeniem możesz wykorzystać zarówno na Facebooku, Instagramie, jak i YouTube. W tych samych portalach możesz umieszczać informacje o ofertach specjalnych, a także dodatkowych usługach (np. wykończenie wnętrz, współpraca z projektantami wnętrz itd.).

Poznaj potrzeby klientów

Już na etapie projektowania strony internetowej warto zadbać o to, aby w formularzu kontaktowym potencjalny nabywca mógł sprecyzować swoje potrzeby. W ten sposób dowiesz się, czy określona osoba poszukuje przytulnej kawalerki czy też przestronnego apartamentu dla całej rodziny. Warto dodać również opcję wyboru piętra, a nawet strony świata, na którą mają wychodzić okna. Jeżeli w Twojej inwestycji dostępne są mieszkania z balkonami, loggiami, tarasami i prywatnymi ogródkami, również pozwól zainteresowanemu wybrać najlepszą opcję dla niego. Oczywiście nie wszystkie osoby odwiedzające stronę internetową inwestycji pozostawiają swoje dane kontaktowe i informacje o własnych preferencjach. W tym przypadku pomocne stają się narzędzia analityczne, które pozwolą Ci ustalić m.in. częstotliwość wizyt na stronie, najczęściej oglądane mieszkania, wyszukiwane informacje.

W ten dość prosty sposób poznasz preferencje potencjalnych klientów, a tym samym będziesz posiadać informacje jakie warto wykorzystać na kolejnych etapach promocji. Musisz bowiem pamiętać o tym, że kampania reklamowa to złożony i niejednokrotnie długoterminowy proces, który będzie podtrzymywać zainteresowanie kupujących przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Pozostań w kontakcie

Zadbaj o to, aby Twój klient mógł skontaktować się z Tobą w dowolnym momencie. Jeżeli sądzisz, że całodobowa infolinia pozostaje poza Twoim zasięgiem, to sprawdź jak działają współczesne chatboty, a nawet voiceboty. Innowacyjne i interaktywne kanały kontaktowe są obsługiwane przez sztuczną inteligencję, która pozostaje niezwykle naturalna w trakcie konwersacji z człowiekiem. Jeśli nie przekonuje Cię sztuczna inteligencja, to postaw na dodatkowe formy kontaktu na stronie internetowej, takie jak live chat, dzięki któremu klient zada pytania i szybko dostanie odpowiedzi.

Utrzymanie kontaktu z klientami oraz zainteresowanymi zakupem nieruchomości staje się jeszcze ważniejsze w czasie kryzysu, takim jak np. pandemia. Ogólnie zaniepokojenie daną sytuacją nie wpływa pozytywnie na procesy decyzyjne ludzi. Jeżeli pozostaniesz z nimi w kontakcie, dasz im poczucie, że wszystko jest pod kontrolą, a Twoja firma wciąż działa. Pamiętaj również o aktualizowaniu informacji widocznych na stronie inwestycji oraz na profilach w mediach społecznościowych. Dziennik budowy, to jeden z najważniejszych elementów dobrze opracowanej strony, za pomocą którego budujesz własną wiarygodność.

Podsumowując, marketing internetowy branży deweloperskiej znacznie różni się od promocji produktów i usług innych sektorów gospodarczych. Decyzje zakupowe nie są bowiem podejmowane pod wpływem impulsu, a transakcje opiewające na znaczne kwoty wymagają szczegółowych analiz po stronie nabywcy. W takiej sytuacji największe znaczenie odgrywa zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, jakie buduje się etapami. Niezwykle pomocnym i wielozadaniowym rozwiązaniem jest platforma DeveloPRO.pl i prowadzone Kampanie Reklamowe. Ułatwia ona zarządzanie nieruchomościami, zwiększa skuteczność marketingu i realnie wpływa na sprzedaż. Z tak innowacyjnym rozwiązaniem wszelkie działania promocyjne i sprzedażowe stają się łatwiejsze, a przy tym strony internetowe stają się źródłem informacji dotyczących m.in. preferencji zakupowych odbiorców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, skontaktuj się z nami.