Umowa rezerwacyjna nieruchomości – co warto o niej wiedzieć?
Z biegiem czasu powstaje coraz to więcej budynków mieszkalnych. Co więcej, deweloperzy inwestują w nowe nieruchomości, jeśli widzą ku temu możliwości. Zauważając popyt na zakup mieszkań lub domów wśród ludzi, można stwierdzić, że umowa rezerwacyjna jest często zawierana w sprawie nieruchomości, które powstaną za jakiś czas. Kiedy zawierać taką umowę i co powinno się na niej znajdować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Co to jest i na czym polega umowa rezerwacyjna?
Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy osobą, która interesuje się kupnem domu lub mieszkania, a deweloperem. Celem takiej umowy jest rezerwacja danej nieruchomości dla zainteresowanego klienta, tak aby w określonym czasie nikt inny nie mógł dokonać jej zakupu. Osoba, która wyraziła chęć zakupu domu czy mieszkania płaci deweloperowi ustaloną kwotę w zamian za to, że przetrzyma on dla niej daną nieruchomość.
Kiedy podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem?
Umowę rezerwacyjną nieruchomości podpisuje się przed zakupem konkretnego domu lub mieszkania. Tak jak zostało wspomniane na wstępie, jest ona zawierana najczęściej wtedy, kiedy deweloperzy rozpoczynają budowę inwestycji. Można wtedy zarezerwować dla siebie mieszkanie, które powstanie za jakiś czas. Jeżeli więc masz zamiar kupić taką nieruchomość w przyszłości, to jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jak wiemy, popyt na zakup mieszkań lub domów jest dosyć duży i dostępność lokali na rynku mogłaby szybko się wykruszyć. Umowa rezerwacyjna nieruchomości daje takiej osobie poczucie pewności, że wybrane przez nią mieszkanie za jakiś czas będzie jej.
Jakie elementy powinny znaleźć się na umowie rezerwacyjnej nieruchomości?
Co prawda polskie prawo nie określa dokładnie treści umowy rezerwacyjnej, którą zawiera się z deweloperem. Jest ona oparta na zasadzie swobody umów. Nie mniej jednak, do takich elementów, które warto byłoby na niej umieścić należeć będą:
- dane, które pozwolą ustalić tożsamość osób zawierających umowę. W tym przypadku będzie to osoba zainteresowana kupnem nieruchomości i deweloper;
- wskazanie dokładnych informacji, które dotyczą wybranej przez klienta nieruchomości;
- umieszczenie informacji odnośnie terminu podpisania umowy;
- koszty opłaty rezerwacyjnej (stanowią one zazwyczaj równowartość kilku procent ceny danego mieszkania lub domu);
- skutki, które będą wynikać w przypadku nie wypełnienia obowiązków związanych z umową;
- data i miejsce podpisania umowy;
- podpisy obydwu stron.
Podsumowanie informacji na temat umowy rezerwacyjnej nieruchomości
Streszczając wszystkie informacje, które znajdują się wyżej, należy stwierdzić, że umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy klientem a deweloperem. Powinno się tutaj także wiedzieć, że ze względu na to, że jest to umowa oparta na zasadzie swobody umów, to przy jej podpisywaniu nie musi być obecny notariusz. Mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się dla Ciebie przydane i teraz już wiesz, czym jest i kiedy podpisuje się umowę rezerwacyjną nieruchomości. Oczywiście jej podpisanie wiąże się zarówno z wieloma korzyściami, jak i wadami. Dlatego decyzja o jej zawarciu z deweloperem będzie zależała tylko i wyłącznie od Ciebie.